Бібліотека школи
Історія створення, становлення
та розвиток Азовської шкільної бібліотеки
«Бібліотека. Тиша… століття.
Історія і тисячі імен…
Тут зібранні думки, ідеї світу
разом із мудрістю віків»
Історія шкільної бібліотеки тісно переплітається з історією самої школи. «Школа – це перш за все книга…», -- говорив В.О. Сухомлинський. На всіх етапах розвитку суспільства державні діячі приділяли велику увагу розвитку бібліотечної справи. Адже бібліотекар, як і вчитель, працює над найвідповідальнішим завданням – він дає знання, формує, виховує особистість.
Розвиток бібліотечної справи в нашому краї розпочався зі шкільним будівництвом в другій половині 19 ст. Першу школу в селі Горілому відкрили в 1874 році, а в Кирилівці – у 1879 році. Школи були з трирічним терміном навчання. Вони утримувалися за рахунок зборів з міського бюджету. Навчання велося російською мовою. Крім вчителів, в школі був священик, який викладав Закон божий, історію Старого та Нового Завіту. Бібліотеки на той час не було. Школи були малозабезпечені, художня література заборонялася церквою.
На Україні в 1923 році з’явилися урядові постанови, що проголошували рівність мов та вказували на необхідність надання допомоги в процесі розвитку української мови та мов національних меншостей.
В 30-ті роки матеріальна база шкіл зміцніла, проте навчання проходило в приміщеннях, побудованих ще на початку 20 століття. На цей час в селі Горіле школа вже була семирічна. Роботу шкіл стримувала відсутність бібліотек.
Майже зразу після Великої Вітчизняної війни в Горілівській школі почала працювати бібліотека. Книжковий фонд був дуже бідним. Посаду бібліотекаря займали вчителі за сумісництвом. Одними з перших були вчителі молодших класів: Кизим Надія Степанівна, Нікітенко Ганна Іванівна, Мигуля Ольга Василівна.
Поступово життя налагоджувалося, і становище школи покращувалося. Вона була реорганізована з семирічної (НСШ) в середню. Фонд бібліотеки з кожним роком поповнювався, але посади бібліотекаря так і не було. В 1955 році відбувся перший випуск Горілівської СШ.
В 1968 році село Горіле було перейменоване на село Азовське.
В 1970 році закінчилося будівництво нової Азовської СШ. Її відкриття стало справжнім подарунком для всіх жителів Кирилівської селищної ради. Директором школи була Поцелуйко В. К.
В новій школі бібліотеці було відведено дві кімнати, загальною площею 75 м2. В одній із кімнат розміщені стелажі з підручниками, а в іншій художня література та читальний зал.
Першим бібліотекарем Азовської СШ була Шиян Лідія Петрівна. Все своє життя вона присвятила дитячій шкільній бібліотеці, вдосконалюючи її, та збагачуючи своїм професіоналізмом. Лідія Петрівна працювала на цій посаді до 1995 року. Її наступниками були Толмач Л.Є., Селіверстова А.П., Шиян Ю.В., Матвієць С.М.
Бібліотечний фонд шкільної бібліотеки поповнюється. На сьогоднішній день фонд художньої літератури становить 14580 примірників, а підручників - 23450 примірників. В першій кімнаті знаходяться вісім стандартних стелажів із зарубіжною, російською, українською та дитячою художньою літературою. Також окремо класифікована по предметах методична література. Тут же стоять парти, утворюючи читальний зал, де діти можуть працювати з довідковою літературою та періодичною пресою.
Кирилівська селищна Рада робила виписку на такі видання: газети “Освіта України”, комплект газет видавництва “Шкільний світ” (“Шкільний світ”, “Українська мова та література”, “Історія України”, “Краєзнавство.Географія. Туризм”, “Фізика”, «Хімія», «Біологія», “Інформатика”, “English”, «Математика», «Сучасна школа України», «Здоров*я та фізична культура», «Початкова освіта», «Світова література», «Трудове навчання»), журнали «Весела перерва», «Колосок», «Пізнайко 6+», Збірник МОНУ, які допомогають як вчителям так і дітям в процесі навчання. Газети і журнали всі підшиті, ведеться каталог періодичної преси.
Отже, шкільна бібліотека є складовою ланкою в бібліотечній мережі країни і виконує всі покладені на неї важливі задачі, а саме формує особистість дитини, розвиває її духовні, пізнавальні і творчі можливості, завдяки творчому пошуку нових нетрадиційних форм популяризації літератури серед читачів -дітей.
Завдяки плодотворній і сумлінній праці вчителів та бібліотечних працівників із нашої школи вийшло не одне покоління учнів, які вдячні фахівцям за їх сумлінну працю. Хто, як не вчитель, бібліотекар, може навчити любити книгу, яка стане провідником, справжнім другом на все життя.